Skip to content

167 Sussex Ave

Newark, NJ 07103

Built 2008

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block2851
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,508
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,500
8%
Improvement Value:$229,500
92%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508-24.8%
2024$12,649+49.5%
2023$8,461-1.7%
2022$8,611+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft4,508DeedBook 20210, Page 26216

Property Sale

Sale
$389,900
DeedBook 12160, Page 8979

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 6353, Page 253

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 5672, Page 460

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 5096, Page 572