Skip to content

38-40 Norfolk StNewark, NJ 07103

Built 2008

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block2852
Lot27.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,050
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,500
7%
Improvement Value:$307,200
93%
Total Assessment$328,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,500+2.0%
2024$12,254-0.2%
2023$12,274-1.7%
2022$12,491+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000

To:

DeedBook 20250, Page 65759

Property Sale

Sale
$635,000

To:

DeedBook 12118, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 2008