Skip to content

121-139 Sussex Ave

Newark, NJ 07103

Other School

Last Sale Price
$2,170,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block2853
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$838,200
7%
Improvement Value:$11,204,700
93%
Total Assessment$12,042,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$28,834+4.0%
2017$27,736
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,170,000

From:

To:

DeedBook 12497, Page 6566