Skip to content

249 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 25, 2016

Property Information

Block2857
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,900
12%
Improvement Value:$350,000
88%
Total Assessment$395,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,056+2.0%
2024$14,759-0.2%
2023$14,783-1.7%
2022$15,044-18.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 20160, Page 19909

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12523, Page 4933