Skip to content

68 Nesbitt St

Newark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block2862
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$36,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,380+2.0%
2024$1,353-0.2%
2023$1,355-1.7%
2022$1,379+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 12315, Page 4399