Skip to content

508 S 13th St

Newark, NJ 07103

Built 1997

Last Sale Price
$110,680
Last Sale Date
Aug 29, 2000

Property Information

Block286
Lot1.12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
20%
Improvement Value:$113,200
80%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,404+2.0%
2024$5,297-0.2%
2023$5,306-1.7%
2022$5,400+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,680

To:

Sq Ft1,440DeedBook 5722, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1997