Skip to content

477-479 S 12th St

Newark, NJ 07103

Built 1997

Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block286
Lot18.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,506
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
22%
Improvement Value:$116,400
78%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,644+2.0%
2024$5,532-0.2%
2023$5,541-1.7%
2022$5,639+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,680
DeedBook 5739, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1997