Skip to content

491 S 12th St

Newark, NJ 07103

Built 1997

Last Sale Price
$110,680
Last Sale Date
Aug 25, 2000

Property Information

Block286
Lot27.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
23%
Improvement Value:$108,400
77%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,355+2.0%
2024$5,249-0.2%
2023$5,257-1.7%
2022$5,350+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,680

To:

Sq Ft1,440DeedBook 5720, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1997