Skip to content

453-455 S 9th StNewark, NJ 07103

Built 1996

Last Sale Price
$99,807
Last Sale Date
Mar 30, 1999

Property Information

Block289
Lot27.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,504
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
19%
Improvement Value:$152,500
81%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,157+2.0%
2024$7,016-0.2%
2023$7,027-1.7%
2022$7,152+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$99,807

To:

Sq Ft2,504DeedBook 5607, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1996