Skip to content

102-104 Holland St

Newark, NJ 07103

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2026

Property Information

Block289
Lot27.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
19%
Improvement Value:$153,100
81%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,176+2.0%
2024$7,035-0.2%
2023$7,046-1.7%
2022$7,171+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$99,807

To:

DeedBook 5602, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1996