Skip to content

480-482 S 10th StNewark, NJ 07103

Built 1996

Last Sale Price
$99,807
Last Sale Date
Mar 2, 1999

Property Information

Block289
Lot27.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,536
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
18%
Improvement Value:$154,000
82%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,142+2.0%
2024$7,001-0.2%
2023$7,012-1.7%
2022$7,136+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$99,807

To:

Sq Ft2,536DeedBook 5601, Page 10932

Property Built

Built

Year Built: 1996