Skip to content

454 S 10th StNewark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$4,100
Last Sale Date
Oct 1, 1999

Property Information

Block289
Lot9.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,600
84%
Improvement Value:$6,300
16%
Total Assessment$38,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$613+7.4%
1998$571+5.7%
1997$540
Property History

Property Sale

Sale
$4,100

To: