Skip to content

401 S 8th St

Newark, NJ 07103

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block290
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,341
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
8%
Improvement Value:$378,300
92%
Total Assessment$409,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,169-1.7%
2022$1,189+1.0%
2021$1,177+1.8%
2020$1,156+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,341DeedBook 20220, Page 98072

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 6290, Page 124