Skip to content

363-365 S 7th St

Newark, NJ 07103

Built 1994

Last Sale Price
$72,900
Last Sale Date
Sep 29, 1993

Property Information

Block291
Lot10.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
21%
Improvement Value:$120,600
79%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,841+2.0%
2024$5,726-0.2%
2023$5,735-1.7%
2022$5,837+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$72,900

To:

Sq Ft1,998DeedBook 5280, Page 88

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5269, Page 780