Skip to content

381-383 S 7th St

Newark, NJ 07103

Built 1994

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block291
Lot24.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
23%
Improvement Value:$121,800
77%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,001+2.0%
2024$5,883-0.2%
2023$5,892-1.7%
2022$5,996+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,052DeedBook 20220, Page 77267

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 5287, Page 780

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5269, Page 780