Skip to content

125-127 16th AveNewark, NJ 07103

Built 1994

Last Sale Price
$72,900
Last Sale Date
Sep 29, 1993

Property Information

Block291
Lot24.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
23%
Improvement Value:$126,500
77%
Total Assessment$164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,248+2.0%
2024$6,125-0.2%
2023$6,135-1.7%
2022$6,243+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$72,900

To:

Sq Ft2,052DeedBook 5280, Page 116

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5269, Page 780