Skip to content

332 S 6th St

Newark, NJ 07103

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2008

Property Information

Block293
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
79%
Improvement Value:$7,800
21%
Total Assessment$37,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,426+2.0%
2024$1,398-0.2%
2023$1,400-1.7%
2022$1,425+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,250
DeedBook 5565, Page 337