Skip to content

328 S 6th St

Newark, NJ 07103

Church/Charitable

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Aug 10, 2015

Property Information

Block293
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage930
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
22%
Improvement Value:$112,800
78%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$1,594+1.0%
2000$1,578+1.8%
1999$1,551+4.4%
1998$1,485+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft930DeedBook 12568, Page 5542

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5593, Page 359

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4912, Page 114