Skip to content

318 Littleton AveNewark, NJ 07103

Built 1989

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block294
Lot1
QualifierC0902
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage2.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
20%
Improvement Value:$79,800
80%
Total Assessment$99,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,795+2.0%
2024$3,721-0.2%
2023$3,727+390.3%
2022$760+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 20170, Page 86786

Property Built

Built

Year Built: 1989