Skip to content

77 Seymour AveNewark, NJ 07108

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block3001
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class45
Description3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,728
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,200
4%
Improvement Value:$319,200
96%
Total Assessment$331,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$12,374+2569.2%
2022$464+1.0%
2021$459+1.8%
2020$451+3.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft3,728DeedBook 20211, Page 12887

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 20200, Page 36562Recorded4/13/2020

Property Sale

Sale
$78,490
DeedBook 6210, Page 464

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5075, Page 452