Skip to content

529-533 Clinton AveNewark, NJ 07112

Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 1995

Property Information

Block3001
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,500
55%
Improvement Value:$20,400
45%
Total Assessment$44,900

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$4,296+5.7%
1997$4,063+1.3%
1996$4,012+0.2%
1995$4,003+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$2,000
DeedBook 5153, Page 815

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4695, Page 1