Skip to content

541 Clinton AveNewark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block3001
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,700
8%
Improvement Value:$164,200
92%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$6,333+3.5%
2018$6,120+4.0%
2017$5,887+6.7%
2016$5,517+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 20250, Page 65320

Property Sale

Sale
$56,250
DeedBook 12084, Page 5503