Skip to content

86-88 Baldwin Ave

Newark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block3003
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,302
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,200
5%
Improvement Value:$283,000
95%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,303+2.0%
2024$11,080-0.2%
2023$11,097-1.7%
2022$11,294+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5960, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$38,940
DeedBook 5763, Page 203

Property Sale

Sale
$13,000