Skip to content

832-834 S 11th St

Newark, NJ 07108

Built 1939

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block3006
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,990
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
9%
Improvement Value:$163,100
91%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,845+2.0%
2024$6,710-0.2%
2023$6,721-1.7%
2022$6,840+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

To:

Sq Ft3,990DeedBook 5826, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1939