Skip to content

242-244 Madison Ave

Newark, NJ 07108

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block3006
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,284
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,100
5%
Improvement Value:$133,500
95%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,347+2.0%
2024$5,242-0.2%
2023$5,250-1.7%
2022$5,343+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,777

From:

To:

Sq Ft2,091DeedBook 20170, Page 64661Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 6038, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1928