Skip to content

842-844 S 12th St

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block3007
Lot93
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class47
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
10%
Improvement Value:$137,800
90%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,838+2.0%
2024$5,722-0.2%
2023$5,732-1.7%
2022$5,833+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,263DeedBook 20190, Page 42453

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 4771, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1907