Skip to content

844-846 S 13thNewark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block3008
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$22,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$801+3.5%
2018$774+4.0%
2017$745+6.7%
2016$698+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$243,170
DeedBook 6320, Page 268

Property Sale

SaleMulti
$31,972
DeedBook 4960, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$31,972
DeedBook 4960, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1907