Skip to content

824-826 S 13th St

Newark, NJ 07108

Built 1897

Last Sale Price
$314,665
Last Sale Date
Jun 6, 2005

Property Information

Block3008
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,727
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,400
8%
Improvement Value:$187,100
92%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,701+2.0%
2024$7,549-0.2%
2023$7,561-1.7%
2022$7,695+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$314,665

To:

Sq Ft4,727DeedBook 6199, Page 791

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 6086, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1897