Skip to content

821-823 S 12th St

Newark, NJ 07108

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2018

Property Information

Block3008
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,774
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
9%
Improvement Value:$159,600
91%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,663+2.0%
2024$6,531-0.2%
2023$6,542-1.7%
2022$6,658+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897