Skip to content

827 S 13th St

Newark, NJ 07108

Built 1920

Last Sale Date
Feb 29, 1988

Property Information

Block3009
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,300
10%
Improvement Value:$129,000
90%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,450+2.0%
2024$5,342-0.2%
2023$5,351-1.7%
2022$5,445+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920