Skip to content

851-855 S 18th

Newark, NJ 07108

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2000

Property Information

Block3014
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description3SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,041
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
9%
Improvement Value:$178,000
91%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,162+2.1%
2024$7,016-0.2%
2023$7,028-1.8%
2022$7,156+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$91,500
DeedBook 5146, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1920