Skip to content

905 S 20th StNewark, NJ 07108

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block3015.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,812
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
8%
Improvement Value:$153,300
92%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,305+2.0%
2024$6,181-0.2%
2023$6,191-1.7%
2022$6,300+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 20160, Page 86919Recorded10/11/2016

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 12239, Page 5139

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6368, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1922