Skip to content

12-20 Jacob St

Newark, NJ 07103

Built 1999

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 11, 1999

Property Information

Block301
Lot67.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
24%
Improvement Value:$114,900
76%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,777+2.0%
2024$5,663-0.2%
2023$5,672-1.7%
2022$5,772+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 5624, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1999