Skip to content

385 S 6th St

Newark, NJ 07103

Built 1999

Last Sale Price
$123,548
Last Sale Date
Aug 3, 1999

Property Information

Block301
Lot9.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
23%
Improvement Value:$111,600
77%
Total Assessment$144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,511+2.0%
2024$5,402-0.2%
2023$5,411-1.7%
2022$5,506+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,548

To:

Sq Ft1,740DeedBook 5629, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1999