Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
240-242 Seymour Ave
Newark, NJ 07108
Last Sale Date
Apr 18, 1989
Property Information
Block3021
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$24,400
70%
Improvement Value:$10,500
30%
Total Assessment$34,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1994 | $608 | +5.1% |
| 1993 | $579 | +17.5% |
| 1992 | $493 | +10.5% |
| 1991 | $446 | — |
Property History
No events match the selected filters.