Skip to content

30-32 Hedden Ter

Newark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 30, 2022

Property Information

Block3024
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,122
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,100
12%
Improvement Value:$271,400
88%
Total Assessment$307,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,694+2.0%
2024$11,464-0.2%
2023$11,482-1.7%
2022$11,685+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 5986, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$128,499
DeedBook 5764, Page 25

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 5047, Page 42