Skip to content

114-116 16th Ave

Newark, NJ 07103

Built 1999

Last Sale Price
$147,029
Last Sale Date
Aug 3, 2000

Property Information

Block302
Lot12.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
22%
Improvement Value:$123,100
78%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,035+2.0%
2024$5,916-0.2%
2023$5,926-1.7%
2022$6,031+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,029

To:

Sq Ft2,020DeedBook 5712, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1999