Skip to content

389 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block3037
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
20%
Improvement Value:$220,100
80%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$9,794+3.5%
2018$9,463+4.0%
2017$9,103+6.7%
2016$8,531+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 12242, Page 3305