Skip to content

84 Tillinghast St

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Date
Aug 16, 1984

Property Information

Block3037
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,477
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
26%
Improvement Value:$82,900
74%
Total Assessment$112,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,282+2.0%
2024$4,198-0.2%
2023$4,204+4.4%
2022$4,029+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900