Skip to content

34-36 Clinton Pl

Newark, NJ 07108

Built 1922

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block3040
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,025
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,300
12%
Improvement Value:$156,200
88%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,712-48.6%
2024$13,070+98.3%
2023$6,591-1.7%
2022$6,707+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft6,025DeedBook 20211, Page 46753

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft3,680DeedBook 20211, Page 46753Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft3,680DeedBook 20211, Page 46752Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6165, Page 136

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 5974, Page 869

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5439, Page 682

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5066, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1922