Skip to content

18-20 Homestead Pk RdNewark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block3044.02
Lot19.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,126
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
12%
Improvement Value:$218,300
88%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+2.0%
2024$9,290-0.2%
2023$9,305-1.7%
2022$9,470+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft3,126DeedBook 20221, Page 1357

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 12223, Page 3639

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 6153, Page 532

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6050, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 2003