Skip to content

115-117 Clinton PlNewark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2013

Property Information

Block3044.02
Lot19.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,134
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
17%
Improvement Value:$167,000
84%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.0%
2024$7,456-20.2%
2023$9,339-1.7%
2022$9,504+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6182, Page 395

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5960, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 2003