Skip to content

451-453 Hawthorne AveNewark, NJ 07112

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2026

Property Information

Block3044.02
Lot44.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,816
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
11%
Improvement Value:$267,600
89%
Total Assessment$299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,371+2.0%
2024$11,147-0.2%
2023$11,165-1.7%
2022$11,362+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft4,816DeedBook 20180, Page 53794

Property Built

Built

Year Built: 2009