Skip to content

15-17 Bragaw Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$230,950
Last Sale Date
Jan 10, 2019

Property Information

Block3047.01
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description1.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
17%
Improvement Value:$142,500
83%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,556+2.0%
2024$6,427-0.2%
2023$6,437-1.7%
2022$6,551+24.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$230,950

To:

Sq Ft1,870DeedBook 20190, Page 5813

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 12235, Page 1071

Property Sale

Sale
$223,400
DeedBook 6311, Page 157

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6037, Page 156

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5116, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1922