Skip to content

33 Aldine St

Newark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block3048.01
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class47
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,700
9%
Improvement Value:$255,400
91%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,690+2.0%
2024$10,479-6.5%
2023$11,206+100.2%
2022$5,597+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft3,592DeedBook 20201, Page 24388

Property Sale

Sale
$172,500
Sq Ft2,160DeedBook 20200, Page 23572Recorded3/2/2020

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 12226, Page 1684

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 12048, Page 1452

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6378, Page 519

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5441, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1932