Skip to content

43 Aldine StNewark, NJ 07112

Built 2005

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block3048.01
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
11%
Improvement Value:$209,500
89%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,994+2.0%
2024$8,817-0.2%
2023$8,831-1.7%
2022$8,987+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

To:

DeedBook 20250, Page 16167

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$270,500

To:

DeedBook 6045, Page 726

Property Sale

Sale
$35,000

To:

DeedBook 5967, Page 792

Property Sale

Sale
$29,000

To:

DeedBook 5802, Page 303