Skip to content

29 St James Pl

Newark, NJ 07112

Vacant Land

Last Sale Price
$2,600
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block3048.01
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$99+2.1%
2024$97-0.2%
2023$97-1.7%
2022$99+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,600

To:

DeedBook 20210, Page 5648