Skip to content

88 Holland St

Newark, NJ 07103

Built 1999

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block304
Lot6.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
27%
Improvement Value:$85,700
73%
Total Assessment$116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,446+2.0%
2024$4,358-0.2%
2023$4,365-1.7%
2022$4,442+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 20201, Page 16291

Property Sale

Sale
$79,247
DeedBook 5658, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1999