Skip to content

80 Holland St

Newark, NJ 07103

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2008

Property Information

Block304
Lot6.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
28%
Improvement Value:$82,900
72%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,389+2.0%
2024$4,302-0.2%
2023$4,309-1.7%
2022$4,385+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,667
DeedBook 5657, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1999