Skip to content

66 Holland St

Newark, NJ 07103

Built 1999

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Dec 22, 2019

Property Information

Block304
Lot6.09
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
23%
Improvement Value:$111,100
77%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,461+2.0%
2024$5,353-0.2%
2023$5,362+16.2%
2022$4,613+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 20200, Page 836

Property Sale

Sale
$79,247
DeedBook 5657, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1999